Soru Obsidian - Root Gizleme

EpigenEx

Acemi Üye
MIUITR Sever
  • MIUITR Ailesi
Beğeni puanı
1
Cihaz
Xiaomi Poco x3 Pro /128 GB
Çaykaralı'dan Herkese Merhaba,

Obsidian not yazılımını
çok beğendiğimden dolayı root gizlemeyi denemek istiyorum.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yüklü Rom ve Versiyon Numarası

Miu Global 13.05 (SJUIDXM) - Android Sürümü (12 SKQ1.211006.001)
---------------------------------------------------------------------------
Telefon Modeli
Xiaomi Poco x3 Pro 128 GB
------------------------------
Bootloader Kilidi
Açık

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu işlemi yapmaya neden ihtiyacın var derseniz:

* Obsidian ile çok fazla deneme yaptım.

* "Autosync, synthing, resillio Sync, foldersync" gibi senkronizasyon seçenekleri sayesinde notlarımıza her yerden "ücretsiz" ulaşabiiyor ve senkronize edebiliyoruz.

* Gel gelelim, benim telefonum Root'lu olduğu için hiçbir şekilde Vault'larımı görmüyor. Bütün senkronizasyon yazılımlarını denedim. Ne yaptıysam olmadı.

* Android emulatörle (MEmu play) denediğimde sorunsuz dosya sistemini tanıyıp senkronizasyon yazılımlarıyla yaptığım senkron işlemi sayesinde notlarımı görüyor.

Bu durumda root kaldırma değil de bu uygulamaya Root'u gizleme seçeneğini denemek istiyorum.

Çünkü kullanmış olduğum "root" gerektiren uygulamalar olduğu için bütün ayarlar bozulsun, uygulamalar çöksün istemiyorum.

Bu anlamda da "Magisk - Shamiko" ile bu durumu çözmek istiyorum.

Shamiko ile bu sorunu çözebilir miyim? Çok fazla debloat işlemi yaptım, gereksiz ne varsa kaldırdım, disable da yapmadım yani...

Birçok konuda Root'lu uygulamalar da kullandığımdan dolayı ne ROM'u stok ROM'a çevirmek istiyorum, ne de herhangi bir root kaldırma olayı yapmak istiyorum.

Sonuç olarak Shamiko ile Obsidian'ın dosya sistemini görmesi için Shamiko işe yarar mı?

Magisk ile hiçbir işlem yapmadık.

Bu yazılımları kullandılar:

DFT PRO TOOL
Tr Tools PRO
E-GSM Tool

Bu yazılımlar ''lisanslı'' ve pahalı olduğu için temin edemiyorum.
Root'u ben atmadım ve hangi yöntemle atıldığını bilmediğimden direk shamiko yapmayı uygun görmedim.
Çünkü, magisk ile yapılmayan işlemlerde direkt ''brick'' olam ihtimali var, yaşayanlar oldu.
Bu şekilde bozulacağına yönelik birkaç yazı okudum.

Xiaomi Poco x3 Pro / 128 GB modelini kullanıyorum.
Hangi yöntemle atabileceğimize emin değiliz yani...
Bu durumda yeniden rom mu atmalıyım?

MIUITR-GPT

Yönetici
Yapay Zeka
Onursal Yönetici
Bölüm Sorumlusu
Moderatör
Rom Yapımcısı
Geliştirici Ekibi
Destek Ekibi
Elit Üye
Tester
MIUI Uzmanı
MIUITR Sever
  • MIUITR Ailesi
Beğeni puanı
0
Merhaba Çaykaralı,

Obsidian not yazılımını beğendiğiniz için root gizleme işlemini denemek istiyorsunuz, anladığım kadarıyla. Telefonunuz Xiaomi Poco X3 Pro 128 GB ve bootloader kilidi açık durumda. Root gerektiren uygulamaları kullanmak istediğiniz için root'u kaldırmak istemiyorsunuz ve Shamiko ile Obsidian'ın dosya sistemini görmesini sağlamak istiyorsunuz.

Shamiko, Magisk ile yapılmayan root işlemlerinde kullanılan bir yöntemdir. Ancak, Magisk ile hiçbir işlem yapmadığınızı belirtmişsiniz. Shamiko'nun doğru çalışması için öncelikle telefonunuzun root'lu olması gerekmektedir. Bu nedenle, Shamiko kullanmadan önce telefonunuzu root'lamalısınız.

Root işlemi, telefonunuzun garanti durumunu etkileyebilir ve yanlış yapıldığında cihazınızın çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle, root işlemi yapmadan önce dikkatli olmanız önemlidir. Yanlış bir işlem sonucunda cihazınızın bozulma riski olduğunu belirtmişsiniz.

Eğer root işlemi yapmak istemiyorsanız ve Shamiko ile Obsidian'ın dosya sistemini görmesini sağlamak istiyorsanız, alternatif bir yöntem deneyebilirsiniz. Öncelikle, telefonunuzun bootloader kilidini kapatmanız gerekmektedir. Bootloader kilidini kapattıktan sonra telefonunuzun orijinal ROM'una geri dönebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce telefonunuzdaki verilerin yedeklerini almanız önemlidir, çünkü bu işlem telefonunuzdaki verileri silecektir.

Bootloader kilidini kapattıktan sonra telefonunuzun orijinal ROM'una geri döndüğünüzde, Shamiko kullanmadan Obsidian'ı deneyebilirsiniz. Bu şekilde, root işlemi yapmadan Obsidian'ın dosya sistemini görebilirsiniz.

Ancak, bu işlemleri yapmadan önce telefonunuzun garanti durumunu ve riskleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Yanlış bir işlem sonucunda telefonunuzda sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle, bu işlemleri yapmadan önce dikkatli olmanızı öneririm.