Bilgi Mi Band 4 Soru Cevap Çözüm

Tncy1Q

Acemi Üye
MIUITR Sever
  • Youtube Takipçisi
  • MIUITR Ailesi
  • Telegram Takipçisi
  • Google Takipçisi
Katılım
30 Mayıs 2020
Mesajlar
87
Beğeni puanı
78
Konum
Tokat
Cihaz
Mi Max 2
Evet zamanında amazfitfaces sitesinde türkiye'de ilk 10lara dünyada ilk 100lere giren temaları yaptım (Bırakınca sildim çoğunu ama hala 1 tane tr'de ilk 3te) ve xiaomi destek verene kadar türkçe resource yayınladım. Mi Band 4'e geri döndüm. Şimdilik eski sitemdeki linklere yönlendirme olabilir ancak ileriki konuda tüm konularımı tamamen buraya da yazıcağım.

S: Soru/Sorun N: Neden C/Ç: Çözüm/Cevap
S:
Mi Band 4 Nedir?
C: Mi Band 4 Xiaomi Alt Firması Huami tarafından üretilen akıllı bir bilekliktir.
3 Farklı Versiyonu vardır: NFC-Çin, Non-NFC Global, Avengers
16 MB Hafızası 512 KB Rami vardır.
5 ATM 50 Metre SU geçirmezliliği vardır:
0.95" amoled renkli ekranı vardır. (17,9 x 46,9 x 12 mm) (240X120 px)
135 mAh (NFC)/ 150 mAh (Non-NFC) Litium Polimer Bataryası vardır.
Bluetooh 5.0 Vardır.
22,1 Gram Ağırlığı, Silikon Termoplastik Elastomer Silikon Kayışı vardır. (Siyah- Non-NFC,NFC Siyah,Kırmızı,Mavi-Avengers)
Fonksiyonları:
-Müzik Kontrolü
-Adım Sayar
-Yakılan Kalori göstermesi
-Yürüyüş Mesafesi gösterme
-1 Saat hareketsiz uyarımları
-Nabız Ölçer
-Kronometre
-Sayaç
-Alarm
-Arama Reddetme/Sessize Alma
-Uyku Takibi
-Kartla ödeme (NFCli cihazlarda sadece çinde geçerlidir)
Ortalama fiyatı 200 TL'dir ( Xiaomi Türkiye Garantili) (0.El)

S: Mi Band 4'te Türkçe Dil Seçeneği Var mı? Türkçe ne zaman gelir?
C: Hayır, yoktur. Sadece 1.0.7.06 Sürümünde gelip 1.0.7.08le devam eden ancak 1.0.7.08 brick faciası yüzünden 1.0.7.10'da Türkçe dil seçeneği tamamen kaldırılmıştır. Ancak benim yaptığım repack resource ile Türkçeleştirebilirsiniz.
Stabil:

S: Mi Band 4te görüntüler sürekli böyle mi? Ek bir arayüz ya da tema eklenemezmi?
C: Normal yollarla eklenemez. Sadece 3 farklı tema üzerinde değişiklik yapılabilir. Ancak anormal yöntemlerle yapılabilir. Bunun için indirdiğiniz .bin dosyanızın adını files dosyasındaki bir .bin uzantılı dosyayla adını değiştirip o dosyayı silip indirdiğiniz dosyayı files'a atarsanız ve mi fit üzerinden senkronize edebilirsiniz.

S: Mi Band 4'ümün sürümünün ne olduğunu betada mı stabilde mi olduğumu nasıl öğrenirim?
C: Bunun için Mi Band 4'ünüze gelin. Daha Fazla'dan Ayarlar'a gelin. FW ve BT kod kısmına gelip öğrenin. FW'nize göre hangi resourceda veya stabildemi betadamı olduğunuzu anlamak için şu konuyu inceleyiniz:

S: Mi Band 4'ümü Mi Fite bağlayamıyorum neden? nasıl çözülür?
N: Mi Fit bağlanmıyorsa bunun sebepleri şunlardır: Mi Fit'e gerekli tüm izinleri vermemişsinizdir, Bluetooth'unuz kapalı olabilir. GPS'iniz kapalı olabilir. Mi Band 4'ün kapsama alanında değilsinizdir veya Mi Band 4'ünüzün sarjı bitmiş olabilir.
Ç: Mi Fit' tüm izinleri, Bildirim izinlerini verin. MIUI uygulama pil tasarrufunu mi fit için kapatın. Bluetooth'unuzu açın ve tüm eşleşmiş cihazlarınızın bağlantısını kesin. GPS'i YÜKSEK DOĞRULUKta açın. Mi Band 4'ünüzü full sarj edin. Mi Band 4'ünüzü yakınınıza tutun ve birdaha deneyin.

S: Düzenlediğiniz Türkçe dosyayı indirmeye çalışırken mi fite attı ve şu an bilekliğimde "Connect to Mi Fit Update Again" yazıyor. Bu neden oldu? Ne yapmam gerek?
N: Mi Fit'e atmasının sebebi Mi Fit'in Fwnin veya Resi güncellediğinizi anlayıp diğerini güncellemeye çalışmasıdır. "Connect to Mi Fit Update Again" yazısının sebebi ise fw ile resin uyuşmamasıdır. Kontrol etmek için şu konuya bakınız:
Ç: Mi Fit'e atmasının çözümü mi fit'i kapatın ve notify&fitness for mi band uygulamasından türkçeleştirmeye devam edin. "Connect to Mi Fit Update Again" yazısından korkmayın. N&FfMB uygulamasından işleminize devam edin.

S: Şu an bilekliğimde "Connect to Mi Fit Update Again" yazıyor. Bu neden oldu? Ne yapmam gerek?
N: "Connect to Mi Fit Update Again" yazısının sebebi fw ile resin uyuşmamasıdır. Kontrol etmek için şu konuya bakınız:
Ç: "Connect to Mi Fit Update Again" hatasının çözümü fw'inize uygun resource'u veya resource'a uygun fw'ye güncelleyin. Tüm orijinal firmware ve resourcelar burada: (Şifre: ILoveMiBand)

S: Bilekliği kendim Türkçe yaptım ancak kendi kendine İngilizce oluyor. Neden? Nasıl çözülür?
N: Sizin bölgeniz türkiye olduğu için resmi olarak İngilizce dilinde varsayılıyorsunuz. Bunun için otomatik olarak İngilizceye dönüyor.
Ç: Bu sorunun çözümünü İngilizce dil dosyasını Türkçeye çevirmekte buldum. Ancak İngilizce dili default dili olduğu için İngilizce latin alfabesi kabul edilir. Başka karakterler olursa brick olursunuz. Bunun için İngilizce dili için çevirdiğim Türkçede ığüşçö harflerini igusco harflerine çevirdim. Bunun için otomatik olarak Türkçe karakterler gidebilir. Benim Türkçe dosyalarım:
Stabil:

S: Sizin düzenlediğiniz Türkçede Türkçe harfler gidiyor? Neden? Çözümü nedir?
N: İngilizceye dönme sorunun çözümünü İngilizce dil dosyasını Türkçeye çevirmekte buldum. Ancak İngilizce dili default dili olduğu için İngilizce latin alfabesi kabul edilir. Başka karakterler olursa brick olursunuz. Bunun için İngilizce dili için çevirdiğim Türkçede ığüşçö harflerini igusco harflerine çevirdim. Bunun için otomatik olarak Türkçe karakterler gidebilir.
C: Notify & Fitness for Mi Band uygulamasından İngilizce Çince dışı bir dil seçin. Düzelecektir. Yalnız çözüm temelli değildir. Yine bozulur. Her bozulduğunda bu işlemi tekrarlayın.

S: Mi Band 4'üm kendi kendine nabız ölçüyor. Neden? Çözümü nedir?
N: Otomatik nabız ölçümü mi fitte açık olmasından veya Notify & Fitness for Mi Band uygulamasından en az 1 kere güncelleme yapmanızdır. (N&FfMB uygulaması güncellemeleri alternatif yollarla yaptığı için ve bu alternatif yollardan biri de egzersiz olduğu için nabız ölçümü de otomatik açılır.
Ç: Otomatik nabız ölçümü açıksa kapatın. Devam ediyorsa Mi Band 4'ü yeniden başlatın. Devam ediyorsa Mi Band 4'ü önce N&FfMB'dan sonra Mi Fit'ten bağlantıyı kesin ve geri bağlayın. Devam ediyorsa Mi Band 4'ü fabrika ayarlarına sıfırlayın. Birdaha Mi Fitten bağlayın. Devam ediyorsa betadaysanız betadan çıkın ve stabil sürümü yükleyin (Stabil Türkçedeyse orijinal resource'u yükleyin.) Devam ediyorsa garantiye götürün.

S: Sizin düzenlediğiniz Türkçe dosyasında yazım/imla hatası var. Nasıl düzeltebilirim?
N: Tamamen benim hatam : D (Bu arada gün isimleri bilerek büyük ve noktasız yazılmıştır. Sorun oluyo yoksa.)
Ç: Şu konuya yazım/imla hatamı yazın:
S: Stabil mi Beta mı hangisini indirmeliyim?
N: Kesinlikle Stabil. Betalar bricke yol açıyor.

S: Adımsayar, Yakılan Kalori, Nabız, Hareketsizlik bilgisi cihaz mi fite bağlı değilse bile kaydedilir mi?
C: Evet, ancak cihazın 16MB hafızası dolarsa yenilerini kaydetmez. Belli bir süre telefonunuzdan ayrı gezebilirsiniz. Sıkıntı yok.

S: Sizin Türkçenizi yükledim ancak İngilizce eski yazılımını yüklemek istiyorum. Bu mümkün müdür?
C: Mümkün. Öncelikle istediğiniz fw ve uyumlu res'u seçiniz. (Bknz: ) Sonra şu linkten size uygun dosyaları indirin: .
Kurulum:
1- 'i Play Storedan yükleyin (4.0.xx) (Mavi yazıya tıklayarak gidebilirsiniz)
2- 'i Play Storedan yükleyin (Mavi yazıya tıklayarak gidebilirsiniz)
3-İki uygulamaya gerekli izinleri verin mi band 4ünüzü bağlayın
4-Notify & Fitness for Mi Band'i açın ve araçlardan güncelleme kısmına gelin
5-Öncelikle istediğiniz fw ve uyumlu res'u seçiniz. (Bknz: )
6- bu linkten size uygun resource ve firmware'ı indirin. (Şifre: ILoveMiBand)
7-Cinco 1.0.x.xx olan dosyayı seçin ve güncelleyin. Mi Fit'e atıcaktır. Mi Fitten çıkın ve geri N&FfMB'e dönün
8- Resource vXX olan dosyayı seçin ve güncelleyin.
9-İstediğiniz dili seçiniz.
10-Notify & Fitness for Mi Band'i Silebilirsiniz. (İsteğe bağlı)
 

Tarun

Acemi Üye
MIUITR Sever
  • MIUITR Ailesi
Katılım
30 Temmuz 2020
Mesajlar
4
Beğeni puanı
1
Cihaz
Redmi 4x,redmi7
Selam
Wp gelen msj bileklikte gözüküyor sorun yok ama gelen görüntülü arama gözükmüyor ,aramaya eğer cvp verilmezse bileklikte wp cevapsız görüntülü arama bildirimi veriyor ,gelen görüntülü aramaları bileklikte görme imkanı var mıdır
 

Tncy1Q

Acemi Üye
MIUITR Sever
  • Youtube Takipçisi
  • MIUITR Ailesi
  • Telegram Takipçisi
  • Google Takipçisi
Katılım
30 Mayıs 2020
Mesajlar
87
Beğeni puanı
78
Konum
Tokat
Cihaz
Mi Max 2
@Tarun,
Selam
Wp gelen msj bileklikte gözüküyor sorun yok ama gelen görüntülü arama gözükmüyor ,aramaya eğer cvp verilmezse bileklikte wp cevapsız görüntülü arama bildirimi veriyor ,gelen görüntülü aramaları bileklikte görme imkanı var mıdır
Mi Band 4'te 3.parti konuşma uygulamalarını desteklememektedir. Sadece şebeke konuşmalarını ya kapatabilirsiniz ya da sessize alabilirsiniz. Tabii ki 3.parti uygulamalarla çağrıları açabilmekte mümkündür.
 

Toorop

Acemi Üye
MIUITR Sever
  • MIUITR Ailesi
Katılım
5 Ekim 2020
Mesajlar
27
Beğeni puanı
14
Cihaz
Mi 6
1.0.9.66 sürümü var şuan bende Türkçe destekliyor. Aldığımda dikkat etmedim telefonu Türkçe kullanmıyordum, geçenlerde Türkçe'ye çevirmem gerekti HES uygulamasının İngilizce çevirisindeki sıkıntılardan dolayı o zaman farkettim desteklediğini ve arayüzün de Türkçe olduğunu. İlk mesajda desteklemediği yazılmış ve bahsedilen sürüm eski biraz o yüzden düzeltme/güncelleme olması adına yazmak istedim.

Şarj konusunda kendim için whatsapp, sms, arama ve banka uygulaması bildirimleri açık sadece yaklaşık 1 ay yetiyor. Şuan %47 ve en son 18 gün önce şarj etmişim. Tabi ben tamamen bitmeden yaklaşık %10-15e geldiğinde şarj ediyorum, uyarı veriyor zaten kendisi şarj edin diye. O da bahsettiğim gibi yaklaşık 1 ay, en kötü 25 gün gidiyor. Bildirimler dışında bilgi görüntülemek için bileği kaldırma zaman ayarlı olarak açık, gece modu kapalıymuş onu da açayım şimdi. Koşu, egzersiz gibi şeyler için kullanamıyorum malesef zamanım olmadığından, keşke zaman olsa da onları da kullanabilesek.
 
Üst